4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması

4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması organizasyonunu gerçekleştirdik. Bu yıl 4.’sü gerçekleşen yarışmaya 226 sinemacı toplamda 237 eserle katılım sağladı. Yarışmada en iyi 3 eser Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenen ödül töreninde açıklandı. . Yarışmanın birinciliğini, ‘Sonuç’ filmiyle Hakan Sümer kazandı.

Vatan Şaşmaz’ın sunumu ile gerçekleşen ödül töreni 30 Mayıs Cumartesi günü Forum Mersin AVM Atıf Yılmaz Meydanı’nda gerçekleştirildi. Galaya; Mersin Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Oyuncu Deniz Türkali, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Aşkın Günay, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaeddin Kabasakaloğlu, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Senem Duruel Erkılıç ve çok sayıda davetli katıldı.

Merhum Atıf Yılmaz’ın eşi Deniz Türkali gala gecesinde duygu yüklü anlar yaşattı. “Bana Atıf Yılmaz’ı veren güzel Mersin” diye başladığı konuşmasında Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın önemine dikkat çekerek, “Kısa metraj film yarışmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Söylediğiniz gibi her yıl daha çok katılım oluyor ve seçerken güçlük çekiyoruz. Yarışmanın uzun yıllar devamını istiyorum. Ne olur hiç bitmesin” dedi. Türkali, konuşması esnasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Törende Deniz Türkali’nin yanı sıra Forum Mersin AVM Müdürü Adem Erol, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Aşkın Günay, Mersin Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal de söz aldı.

‘Sonuç’ filmine 6 bin TL’lik ödül

Konuşmaların ardından jürinin seçimiyle dereceye giren filmler açıklandı. Buna göre, 4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nın 6 bin TL’lik birincilik ödülü ‘Sonuç’ filmiyle Hakan Sümer’in oldu. ‘Salı’ filmiyle yarışmaya katılan Ziya Demirel 3 bin 500 TL’lik ikincilik ödülünü, ‘Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film’ filmiyle Ömer Çapoğlu da 2 bin 500 TL’lik üçüncülük ödülü kazandı.

Facebook oylamasında en fazla beğeniyi alan ‘Li Ezmani – Gökyüzünde’ filminin sahibi Özlem Güler, 4. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması Forum AVM’ler Özel Ödülü’nün sahibi oldu.
Jüri üyelerinin ilk üç için belirlediği eser dışında, teması ‘Kadın’ olan filmler arasından seçilen ‘Esinti’ filmi ile Altan Yücel, Forum Mersin Kadın Özel Ödülü’nün sahibi oldu.
Gala gecesi dereceye giren filmlerin izlenmesiyle sona erdi.